Film "Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia" laureatem Nagrody Filmowej LUX 2019


Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia”, Teony Mitevskiej został zwycięzcą 13. Nagrody Filmowej LUX 2019, ogłosił Przewodniczący PE David Sassoli w środę.

Przewodniczący PE David Sassoli pogratulował trójce finalistów, mówiąc: Nie zawsze jest łatwo poradzić sobie ze złożonością naszej codziennej pracy, nie gubiąc się w technicznych szczegółach działalności parlamentarnej. Musimy również komunikować emocje i wykorzystywać nowe sposoby komunikacji. Nagroda LUX jest niezwykłym narzędziem towarzyszącym nam w tym przedsięwzięciu: patrzenie na imigrację, prawo do zdrowia, feminizm i etykę polityczną poprzez filmy, które promuje nagroda LUX, jest szansą, którą musimy wykorzystać. Walka z kryzysem klimatycznym, nasza kolonialna przeszłość, czy pokazywanie naszego modelu społeczeństwa za pośrednictwem kina, to stymulujące wyzwanie, do którego należy zachęcać. Jesteśmy jedynym Parlamentem na świecie, który przyznaje nagrodę filmową. Bądźmy z niej dumni.

Przewodniczący dodał: Chcę powtórzyć jeszcze raz: musimy być szczególnie dumni z nagrody LUX, nagrody naszego Parlamentu, reżyserów i autorów, których mieliśmy zaszczyt poznać. Niech żyje wolność słowa, niech żyje kino europejskie, niech żyje nagroda LUX.

Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia” Teony Mitevskiej został wyprodukowany wspólnie przez Północną Macedonię, Belgię, Słowenię, Chorwację oraz Francję. Film opowiada historię młodej bezrobotnej kobiety, która wygrywa wyścig po święty krzyż podczas prawosławnej ceremonii Objawienia. Kobieta nagle uzyskuje dostęp do tradycji religijnych zwykle dostępnych tylko dla mężczyzn. Film uznany został za wnoszący wkład w feministyczną walkę z konserwatywnym społeczeństwem.

Pozostali finaliści w 2019 roku to: Finaliści w 2019 roku to: „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?” (Dania/Norwegia/Szwecja/Belgia), w reżyserii Madsa Brüggera oraz „Królestwo” (Hiszpania/Francja) w reżyserii Rodrigo Sorogoyena.

Konferencja prasowa, w której udział wezmą: wiceprzewodnicząca PE Klara Dobrev (S&D, HU), przewodnicząca parlamentarnej Komisji Kultury Sabine Verheyen (EPP, DE) oraz reżyserzy trzech filmów i producenci, którzy przy nich pracowali, zaplanowana jest po ceremonii, o godzinie 15.30. Oglądaj na żywo tutaj.

Więcej informacji o Nagrodzie Filmowej Lux 2019 oraz o procesie selekcji filmów.

Więcej informacji

Źródło: Komunikat prasowy Parlamentu Europejskiego z dnia 27 listopada 2019 r.