Zaproszenie: Z Widokiem na dezinformację w sieci


Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej zaprasza "Z Widokiem na dezinformację w sieci", które odbędzie się 3 grudnia 2019 r. o godz. 17:00 we wrocławskim Domu Europy (ul. Widok 10).

W sieci krąży całe mnóstwo mitów, nieprawdziwych doniesień, które nie tylko wprowadzają w błąd odbiorców, ale też wykoślawiają niepodważalne osiągnięcia wspólnoty europejskiej. W czasach rozpowszechnienia się dostępu do nowoczesnych technologii, antyunijna narracja nasila się, a jej skutki są znacznie bardziej niebezpieczne niż plotka o tym, że UE zaklasyfikowała ślimaka jako rybę. Mogliśmy się o tym przekonać np. podczas referendum w sprawie Brexitu.

Dezinformacja nie tylko pogłębia podziały społeczne, ale także zagraża procesom demokratycznym. Aby temu zaradzić Unia Europejska jako jedna z pierwszych podjęła rękawicę i wprowadziła solidne ramy prawne umożliwiające skoordynowane działania przy pełnym poszanowaniu europejskich wartości i praw podstawowych.

Podyskutuj z naszymi gośćmi o dezinformacji! W debacie wezmą udział:

  • dr Martyna Bildziukiewicz – ekspertka ds. komunikacji, członkini zespołu East StratCom Task Force w ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, prowadzącego kampanię EU vs Disinformation, której celem jest monitorowanie, analiza i odpowiedź na prokremlowską dezinformację.
  • Rafał Babraj – starszy specjalista w zespole Analiz Strategicznych i Wpływu Nowoczesnych Technologii w NASK Państwowym Instytucie Badawczym, nadzorowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji.Twórca projektu BezpieczneWybory.pl, odpowiedzialny za komunikację w ramach ECSM - Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa. Prywatnie pisarz.
  • Ignacy Niemczycki - współkoordynator Front Europejskiego, koalicji prounijnych organizacji pozarządowych oraz jeden z inicjatorów powstania inicjatywy Wojownicy Klawiatury, skupionej na budowaniu społeczności zaangażowanej w walkę z dezinformacją w Internecie. Były pracownik służby cywilnej pracujący nad budżetem UE i dziennikarz zajmujący się sprawami UE.

Podczas spotkania dowiesz się m.in:

  • Czym jest dezinformacja w sferze cyfrowej i jakie są jej metody?
  • Jak Komisja Europejska walczy z dezinformacją?
  • Co ma na celu rosyjska dezinformacja i jak prowadzona jest w Polsce?
  • Jak weryfikować informacje w sieci oraz kim są internetowi fact-chekersi w Polsce?
  • Jak Polska dba o cyberbezpieczeństwo swoich obywateli oraz co o dezinformacji myślą Polacy?

Organizatorzy proszą o potwierdzenie przybycia do dnia 2 grudnia wypełniając formularz pod adresem: ec.europa.eu/poland/content/registration-form-5_pl lub telefonicznie pod numerem 71 324 09 10.