Nie kręci Was UE? Wy zakręćcie się wokół Unii!


Takie stwierdzenie można uznać za myśl przewodnią kolejnego już Dialogu Obywatelskiego, który odbył się we Wrocławiu. Debatę unijnych ekspertów z młodzieżą z Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Śląska zdominował temat planowanych i wdrażanych działań Unii Europejskiej, które mają przeciwdziałać zmianom klimatycznym oraz oferta UE dla młodych.

Tym razem organizatorzy Dialogu - Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct z Wrocławia, Opola i Katowic – postawiły jego uczestnikom pytanie kontrowersyjne: „Czy Unia Europejska kręci młodych?”. Spotkanie miało miejsce 21 października na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Wzięli w nim udział:

  • Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu;
  • Rafał Rudnicki, przedstawiciel DG COMM/Wydziału Dialogów Obywatelskich KE w Brukseli oraz
  • dr Kamila Kamińska-Sztark, prezeska Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej, wykładowczyni na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego do spraw odpowiedzialności społecznej.

Skąd taki temat Dialogu? -* Mimo najwyższej w historii frekwencji wyborczej, która została zanotowana w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego, przeprowadzonych w Polsce, dane przedstawione ostatecznie przez Państwową Komisję Wyborczą nie pozostawiły złudzeń co do aktywności w nich osób młodych. Tylko nieco ponad 25 procent Polaków w wieku 18-29 lat wzięło udział w głosowaniu* – mówi Maria Woźniak, kierowniczka Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Opole.

Jest to niestety ogólny europejski trend. - Sondaż Eurobarometru „Bliżej obywateli, bliżej wyborów”, przeprowadzony wiosną 2019 roku na zlecenie Parlamentu Europejskiego pokazał, że aż 43 procent badanych młodych Europejczyków w wieku 15-24 lat nie było zainteresowanych udziałem w wyborach do PE. Gotowość pójścia do urn zapowiedziało tylko 21 procent z nich – podaje Beata Partyka, kierowniczka Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Wrocław. Tłumaczy, że właśnie to niskie zaangażowanie młodzieży w proces wyborczy, było jednym z powodów do rozmowy o tym, jak mówić o UE i jak rozmawiać z młodymi Europejczykami, aby wizja zjednoczonej Europy była dla nich atrakcyjna.

Dlatego też jednym z najbardziej eksponowanych wątków podczas wrocławskiego Dialogu była oferta UE dla osób młodych. Eksperci zachęcali m.in. do zainteresowania i udziału w wymianach studenckich w ramach programu Erasmus. – Ten program naprawdę zmienia życie i postrzeganie świata – przekonywał Rafał Rudnicki mówiąc, że Erasmus opiera się na kilku ważnych dla młodych ludzi czynnikach: nauce i podróżach, nawiązywanych przyjaźniach i zabawie, którą dają nowe doświadczenia i kontakty. - Ludzie, którzy wracają po Erasmusie w rodzinne strony, inaczej patrzą na świat – podsumował.

Podał, że w minionych latach na program Erasmus przeznaczono 14 mld euro, a w kolejnych latach ta pula – zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej - miałaby zostać potrojona. Podczas prac nad nowym budżetem UE na lata 2021-2027 pojawiły się już jednak głosy, by ją zmniejszyć. - Zwracajcie więc uwagę na to, kto chce te fundusze obciąć i na to, ile ich ostatecznie zostanie. To przecież bezpośrednio was dotyczy – podpowiadał Rudnicki zachęcając do śledzenia tego, co dzieje się w Brukseli. - Tam naprawdę jest wiele rzeczy, które mogą Was kręcić – skwitował.

Młodzież pytała też przedstawicieli KE o to, czy UE ma w ofercie coś dla osób młodszych, niż studenci. Jacek Wasik opowiedział o projekcie Discover.eu, skierowanym do 18-latków. W ramach tego projektu w tym roku młodzież z rocznika 2001 może wyruszyć w podróż kolejową po Europie za darmo. Wystarczy, że między 7 a 28 listopada zarejestrują się na Discover.eu i wypełnią formularz. Dzięki temu wezmą udział w losowaniu aż 20 tys. fundowanych przez UE biletów. – To projekt, który ma służyć temu, by młodzi ludzie poznawali kraje unijne. Do chwili obecnej skorzystało z niego 50 tysięcy osób – tłumaczył Jacek Wasik. – W taką podróż można wyruszyć samemu, ze znajomymi, ze swoją dziewczyną czy chłopakiem. Doświadczenia tych, którzy z projektu skorzystali, pokazują, że warto.

Prelegenci mówili też o różnych unijnych, krajowych czy lokalnych projektach dotyczących szkoleń, warsztatów czy wolontariatu, takich jak np. Europejski Korpus Solidarności. Wiele pytań uczestników Dialogu dotyczyło również tego, jakie działania podejmuje UE, by wyjść naprzeciw mającym miejsce na naszych oczach zmianom klimatu. Młodzież dopytywała m.in. o to, czy UE zamierza wejść we współpracę z organizacjami pozarządowymi i samorządami w organizację strajków klimatycznych, jak rozmawiać z ludźmi, którzy nie wierzą w zmiany klimatyczny i jaki jest sens wprowadzania w UE ograniczeń emisji CO2 jeśli Chiny czy USA je ignorują?

Odnosząc się do tych zagadnień Jacek Wasik mówił m.in. o idei europejskiego zielonego ładu (European Green Deal), który nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen uznała za najwyższy priorytet dla UE.

-Unia Europejska z całą pewnością powinna dawać dobry przykład innym krajom po to, by zrozumiały, że bez zmiany polityki klimatycznej za kilkanaście lat doprowadzimy do sytuacji, gdy życie nie będzie możliwe. Początkowo na niektórych obszarach, a z czasem prawdopodobnie nigdzie na Ziemi. Absolutnie, więc te działania ze strony UE uważam za uzasadnione – podkreślił dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu odpowiadając na pytanie o sens prowadzenia restrykcyjnej polityki klimatycznej.

Fotorelacja z wydarzenia dostępna tutaj.

Źródło: Punkt Infomacji Europejskiej Europe Direct-Opole